Följ racet här

All boats

Status

To Skippers in the ÅF Offshore Race 2017. Find and click on your boat to get to the Boatpage. Login using the information you have received by e-mail from KSSS and fill in information on the boat, crew and additional information related to safety and general information.

A red cross indicates that no information has been entered. A yellow dot showsa that the information is incomplete. A green check shows that all information has been entered. A green check will in some segments require approval from KSSS.

SRS A

Report Nr Boat name Team / Skipper State AIS
3 WETJOB Team Wetjob -
4 NORTHSIDE.SE Lars Bergkvist -
11 STORMTROOPER Stormtrooper sailing team -
22 NIXE Joerge Zieron -
23 K. YOTE Team K. YOTE -
25 SPECULATOR Speculator -
27 EVOLET Bertil Orrvik -
30 NECESSE Team Bare Necessities -
34 ARNDT KYC SG -
40 MONEYPENNY MOneypenny -
41 GOOSE II Team Gotland Runt -
43 S/Y PANDION Pandion racing -
44 SALLIE OF SWEDEN Anders Felling -
46 SHOGUN Team Shogun -
49 SALT 2.0 Salt Sail Racing -
50 SCAMP ONE Scamp -
53 VINGA Moritz Haltermann -
56 ALIZE Team Alize -
60 BLUEPRINT BLUEPRINT -
63 ANNA Erik Utterström -
64 HOBART Miroslaw Zemke -
66 MAAS CLOCKAID -
67 FoXy Lady FoXy Lady -
73 CONTESSA Team Labkyl -
76 ALMAVIVA Oscar Ekelund -
78 SOLONG Solong Sailing Team -
80 FREAK OUT Team Precio Fishbone -
84 KHARAT Team Kharat -
92 IMPERIET II Team Imperiet -
93 PERFECT Team Ygberg Racing -
95 BLACK PEARL Black Pearl Sail Racing Team -
97 LES FUMÈES BLANCHES Les Fumées Blanches -
101 LINTU BDS - Vi tar hand om bilen -
106 S/Y GRACE Team Grace -
114 HELMI Team Helmi -
119 VENCOM Vencom Sailing Team -
123 ETOILE' DE MER Lars Bergström -
124 XTRA STAERK XS Sail Racing Team -
126 ANNA Mikhail Mataruev -
127 EDELWEISS Edelweiss -
128 ONECORNER OneCorner Sailing -
129 AQUAMARINE Aquamarine Sailracing -
140 FUJIMO Tomasz Kosobucki -
143 SIRÉN Team Örnen -
145 AIDA Aidaracing -
149 TRUE HEADING SEAPILOT -
152 CHAZARA PO Andersson -
158 CHEYENNE Cheyenne -
159 XANTHIPPE Tor Lundström -
161 EXQUISITE Anssi Arimaa -
162 MUCHACHA II Per Hjelm -
164 NAOMI Naomi Racing -
166 C.A.G Team C.A.G -
170 ZELMA Johan Zellman -
181 DU SOLEIL Team Du Soleil -
185 E-MOTION Team E-motion -
187 MARKAT II Team MARKAT II -
194 HOKA HEY Jan Lockner -
198 WET DREAM Z WaWe Sailing Team -
199 TEKNOVA / ALBATROS RACING TEAM Teknova/Albatross Racing Team -
204 S/Y MASKINEN Team S/Y Maskinen -
206 ABSOLUTE BLUE Hans-Åke Nordstedt -
207 CEFRICA Bengt Nilsson -
208 CAFE OPERA / ORIENT EXPRESS Ocean Experience -
209 RUSH Runmarö Sail Racing -
217 DATACOM Datacom Sailracing -
220 ÖRING Iohn Ryott -
223 EFFECT Eitech -
226 VITRES Sture Wikman -
227 SKÄRGÅRDSRADION 90,2 Carl Urban -
231 JUXBOX Jan Meincke -
233 CARBONARA Martin Gadman -
235 TATTOO Peter Brorson -
236 MAGIC MIX Patrik Björklund -
237 LADY A Jukka Eklund -
240 BLUE CAFE Claes Bergöö -

SRS B

Report Nr Boat name Team / Skipper State AIS
8 DASHER Mise-en-place -
13 PAIN Richard Clarstam -
15 JENIFFER Swen Schnell -
18 FLAVIS Flavis sailing team -
21 SJÖSTJÄRNA Team Sjöstjärna -
24 MARRAKECH Team Marrakech -
26 KRUT Krutteamet -
36 LOW Team LOW -
55 PRIMA DONNA Tomas Hedberg -
61 THE GREAT WHITE Team Öhman -
62 TEAM PRO4U Team Pro4u -
70 PELICAN Pelican sailing team -
72 BIANCO Tm Skattasailing/ Tuomas Riski -
79 WALENNA II Team Walenna -
81 SINGDOY Team Singdoy -
82 LADY GODIVA Lady Godiva Sail Racing Team -
83 SEGEL OCH KAPELL NACKA Team Segel o kapell -
86 EXTREME Extreme sailing team -
87 MIZAR Team Mizar -
88 VALKYRIA Göran Ricking -
98 VITA BREVIS Team Vita Brevis -
107 MITHRIL Team Mithril -
108 TIKI MINOS Johan Karlsson / Team Tiki Minos -
117 SHERIN Olof Granander -
118 CASTARA Team Castara -
131 ORIOLE II Team Oriole -
132 JUST GO Sten Caap🇺🇸 -
136 TIBIDABO Team Tibidabo -
141 STORMSTEG Charles Tillander -
144 FEMELLE´S Göran Liljegren -
146 VALDEMARSVIKS SAILING TEAM Valdemarsviks Sailing Team -
148 ALINA Martin Björklund -
150 MORFIN Kim Kärrhage -
154 AURELIA Per-Ivar Svensson -
155 DREAMLINE ONE Urban Lagerström -
156 IT ADVISOR Team IT Avisor -
157 EARL GREY Earl Grey Sailing Team -
168 RUBY Team Ruby -
169 SATISFACTION Team Satisfaction -
171 CASSIS Team D-Solution -
173 X-JOY Anders Pettersson -
175 FIRST LADY Team First Lady -
176 DAPHNE Team Daphne -
180 SHAKIRA Christer Cederblad -
186 KIND OF MAGIC Taikurit -
189 PERFECT EXCUSE Team KaninVin -
190 SOYA Team Soya -
191 IDEFIX Team-Idefix -
192 POA SANA Team Lelle P. -
195 LOYAL Team loyal -
196 SLAGHÖKEN Team Slaghöken -
197 ALLEGRA Team Allegra -
200 SANNA 4 Matti Aaltio -
211 SPRAY Team Spray -
212 LISA Per Selin -
222 RICKI-TICKI Tord Lindqwist -
224 AMARONE Jonas Wiström -
225 FRÖKEN FRÖJD Strulgänget -
229 LA DOLCE VITA La dolce vita -
241 TEAM HARKEN / Gransegel Team Harken / Gransegel -
242 SO VAIN So Vain Sailing Team -
247 MALVA Team Malva -
250 ILAMEAE Lars Andersson -

SRS Big Boat

Report Nr Boat name Team / Skipper State AIS
89 HASPA HAMBURG HASPA HAMBURG -
104 LADYKILLER 3.1 Team Ladykiller -
112 ELVIS Elvis -
116 FURIOSA Rolf Relander -
213 CQS CQS -
218 TOKIO II Tom Store -
239 HYUNDAI Team Huyndai -
243 BLAGODARNOST 2 Seergej Pavlenko -
249 GALACTIC VIKING Helly Hansen Nordic -

SRS C

Report Nr Boat name Team / Skipper State AIS
2 ROSETTA Mats Rosander -
5 RAZZLE DAZZLE Team RzDz -
16 MADMAX Johan Hedengren -
20 LUPERCALIA Lupercalia -
33 SEASTAR Seastar team Anders Svensson -
37 IN NUCE Team In Nuce -
38 AMIDALA Lara Harrison -
39 STAG Team STAG -
42 TJORVEN Team Tjorven -
52 ARIADNE Team Rival / Henrik Martinell -
57 WET-X Wet-X Sailing Team -
58 MAJA Lars Sönnerfors -
59 TILLFLYKTEN Team Tillflykten -
65 PLUTO Simon Rådahl -
68 HERAKLEITOS Mikael Haake -
74 VIVRE II Carl-Magnus Hagberg -
77 STERENN Team Sterenn -
90 ALAPOCAS Johan Nordström -
91 CHEETA Johan Rockström -
99 LOLEE Antti Elevuori -
103 UMSEPUFFEN Team Hagström -
105 JOY Team Joy -
109 DAIQUIRI Team Daiquiri -
113 AGNES Jonas Nilsson -
115 IRMA LINNEA Team Irma -
120 WIZ Örebro Markteknik -
121 STELLA DI MARE Team Smartoptics -
125 HORISONT Fabian Lyman -
130 SCHACK-MATT Team Tranan -
134 EXPLORER Team Explorer -
135 BLACK BIRD TEAM BLACK BIRD -
142 FELICIA Lars Lindbäck -
151 SERENITY NaViCo -
160 GRYFFINDOR Anders Karlsson -
165 KATIMA II Tomas Lundqvist -
172 ADELINE WS76 Adeline WS76 -
177 HAMMERSCAPE Team Hammerscape -
178 NECESSE 2 Team Realcap -
179 BLÅSUT Sten Stabo -
182 FIONA Träsktrollen Offshore Team -
184 ARFA Veter -
188 IDEFIX HTCC -
193 BOJ-BOJ Peter Forslund -
201 TJAJKA Team Tjajka -
202 ALLWINA Team Allwina -
219 LADY X Mikael Algvere -
238 Lemminkainen Team Lemminkainen -
246 FALKEN X99 United -

SRS Classic

Report Nr Boat name Team / Skipper State AIS
6 BALLAD Team Ballad -
19 ITAKA Patrick Ståhle -
32 MARGA Team Marga -
54 FRIENDSHIP II Team Mattsson -
71 ELSKE Team ELSKE -
111 STAIKA IV Staika -
137 SENTA Senta -
167 PAM PAM x RAW FURY -
210 THALATTA Team Thalatta -
216 BEATRICE AURORE Fredrik Brodin -
221 BACCHANT Magnus Adlercreutz -
232 GRATIA Gratia -
244 PETER VON SEESTERMÜHE Christoph von Reibnitz -
248 KERMA Ahlin Classic Racing -

SRS DH

Report Nr Boat name Team / Skipper State AIS
1 REFANUT Fredrik Wallenberg -
7 Any Day Fredrik Arnryd -
9 NO LIMIT No Limit Sail Racing -
10 GROOVIE Team Groovie -
12 MATHILDA Mathilda Sailing -
14 AMARONE Datema -
17 MY-X Team Bäckström -
28 LYDIA Team Yveborg -
29 SOLIDSPORT Johan Lundqvist -
35 TEAM DOGHOUSE MARINE Team Doghouse Marine -
45 CITRUS Telltales racing -
47 TUTALÖR ! Klas Ionzon -
51 MY CHILLZONE NP Bygg -
69 Joule Team SydOst -
75 ULRIKA Eva Forslund -
85 TINTOMARA Tintomara -
94 WHITE KNUCKLES Fredrik Siljelöf -
96 SARAH AF STOCKSUND Jan Orest -
100 SCAMPIJUBILEE Scampijubilee -
138 ANNA Fredrik Lindahl -
174 SHE DEVIL Thommy Sundström -
203 ARAMIS She Captain / Anna Mourou / Emely Hagen -
205 JULIA Team Martin och Patrik -
228 Muchacha Bröderna -
230 GRYMT GRÅ 2 Mikael Romson -
245 MIA-T Johan Lindskog -

SRS Multihull

Report Nr Boat name Team / Skipper State AIS
133 CREMEFRAES Janne Riihelä -
139 TRUE LOOK True Look -
147 CARBON TIGER Börje Svedman -
183 TODAY Today -
234 DRAGONFLYWEST Matthias Schilke -