Starting List

PRELIMINARY Starting List for ÅF Offshore Race 2018.

CLASSIC SRS

SailnumberBoat nameReport NrTeam / SkipperClubBoattype
FIN 101CIRCE3Casper GrönblomNJKS&S One off 37' sloop
SWE 1REFANUT13Fredrik WallenbergKSSSYawl
NED 376CIRCE50CIRCEYCZS&S 57
S 236BALLAD63Team BalladKSSSHavskryssare
SWE 20GRATIA70Team GratiaKSSSGaffelketch
SWE S17BACCHANT133Magnus AdlercreutzKSSSSK75
S 9MARGA156Team MargaSSKSK 95
S 1BEATRICE AURORE161Fredrik BrodinKSSSHAVSKRYSSARE
SWE 933STAIKA IV166Staika IVKSSSLaurinkryssare
SWE 118ELSKE185Team ElskeKSSSS&S 48, yawl
S 8BRITT-MARIE212Team Britt-MarieSVIBKSK 95 Sport
SWE 1PASHA227T-PashaKSSSBermuda Cutter

SRS A

SailnumberBoat nameReport NrTeam / SkipperClubBoattype
SWE 52GAGA6Magnus HanssonKSSSDehler 42
SWE 24EVOLET14Bertil OrrvikMBKDehler 42
NED 9122MAAS24ClockaidRZVJ122
S 12MISS MONEYPENNY26Team MoneypennyKSSSArcona 380
SWE 19436K. YOTE30Team K. YOTETuSSMUMM 36
SWE 11568ALMA31Claes ThurellKSSSArcona 460
SWE 4MIMIK37Henning RobachKSSSXP38
SWE 9128HONEYSUCKLE44Hallgren & COKSSSScan. Yacht 49
FIN 8712COOMARA49Janne BacklundSSJJoson 32
SWE 7SOLONG51Solong Sailing TeamKSSSDehler 45
SWE 21SALLIE OF SWEDEN56Anders FellingWESSSalona 44
SWE 29GRACE59Team GraceKSSSGrand Soleil 45
SWE 10FREAK OUT64Precio FishboneKSSSFirst 50
SWE 10509GOOSE II67Goose CharterGSYSMUMM 36
FIN 11762SEANNA100Superyellow Sailing TeamHSS-FIGrand Soleil 45
SWE 37ETOILE' DE MER102Lars BergströmBSKLArcona 430
SWE 31008VITRES114Sture WikmanKSSSMC 31
SWE 9979SHOGUN118Team ShogunKSSSMUMM 36
SWE 1GLORIA121Team GloriaQSSGrand Soleil 50
SWE 2VICTORIA122Team VictoriaQSSGrand Soleil 50
GBR 8606BOOTY!123Team 8606SSSStewart 36 One Off
SWE 81400ÖRING125Iohn RyottKSSSFirst 40
SWE 410TATTOO143Team TATTOOWSSElan 410
SWE 6STYV148Kalle HultmanSBSAspect 40
SWE 1KRUT149KrutgubbarnaKSSSA35
SWE 9138IT ADVISOR151IT Advisor Sailracing TeamKSSSGambler 40
SWE 7MARINDA154Team MarindaTYBKArcona 400
SWE 142VITKLUCKA155Kluck RacingMKSX-35
SWE 52C.A.G157Team C.A.GVHSSJ/111
SWE SWE1CONTESSA160Team LabkylNOSSLinjett 43
SWE 15150MARKAT II164Team MarKat IISYKFarr 40 OD
SWE 10FLYT167FLYTKSSSArcona 465
GER 6880EDELWEISS168Edelweiss RacingSCOeMillenium
FIN 50260XANTHIPPE172Tor LundströmSSP-FINBaltic 43
SWE 18NECESSE183NecesseVHSSArcona 400
SWE 30DAPHNE194Team DaphneTÄBKLuffe 40
SWE 53LÀRC III BIANCHI201LÁRC III BianchiKSSSArcona 430
SWE 82ESCAPE202EscapeESKX-35
SWE 626KRASOTKA204Fredrik FilanderTÄBKSinergia
SWE 14IDALINA205IdaLina SailingSBKArcona 460
EST 703CREDIT24 REVAL CAFE211Credi24 Reval CafeKJKSalona 38ibc
SWE 82CEFRICA213Bengt NilssonEKSSArcona 400
SWE 82VALENTINA215Team ValentinaKSSSJ/111
FIN 46WetdreamZ220WaWe Sailing TeamWSF-FINFarr30
SWE 26MAPANI221T Jonsson ÅkeriUmSSArcona 380
SWE 8BLACK PEARL228Håkan Mildh SvenssonKSSSFinnFlyer 36
SWE 168SEGEL OCH KAPELL/ X-STORM229Team Segel o kapellKSSSX-35
SWE 38100CARBONARA235McConaghy BoatsKSSSMC38
SWE 129GRANSTEN SAILING/ Swallow237Gransten sailing/ SwallowKSSSX-35
SWE 47INGA VII238Richard GöranssonKSSSSparkman and Stephens 46
SWE 5EFFECT240Rolf TannergårdKSSSAspect 40
SWE 659S/Y MASKINEN247Erik MårténSS ArosFarr 30
SWE 412Wetjob248Team Wetjob RacingKSSSFarr 400
RUS 960FORTUNA II250Fortuna IIUTLCetus

SRS B

SailnumberBoat nameReport NrTeam / SkipperClubBoattype
S 154THE GREAT WHITE2Team ÖHMANKSSSDehler 38
SWE 81DASHER8Team Mise-en-placeVHSSX-382
SE 11PLEASURE11PleasureKSSSHallberg-Rassy 44
SWE 19SJÖSTJÄRNA12Lars CederbladWESSArcona 340
SWE 8343PrimaDonna25Tomas HedbergKSSSBavaria 46
SWE 42011VITA BREVIS48Team Vita BrevisKSSSWasa 420
SWE 9260VITAMIN53Ville Orlander ArvolaSSKKDiva 39
SWE 5709MATADOR58Johan EkholmKSSSJ/109
SWE 22TIKI MINOS60Team Tiki Minos / Johan KarlssonSBSArcona 340
FIN 9752TMX66Mikko HongellTPSIMX-38
FIN 11523PEPPER III68Tommi UksilaHSS-FISwan 44
SWE 1340MALVA78Team MalvaVSSFinnflyer 34
SWE 114EQUINOX82Rune X-racing and the Tipsy SeagullsLERSSX-37
SWE 568CASSIS88Team DSolutionSBSHanse 400
SWE 146SINGDOY92Team SINGDOYTRBSScanner 391
SWE 115560DOMINATRIX93Team DominatrixRYCIMX 38
SWE 19OCTAVIA99Åsa Ekberg ÖsterdahlLSLinjett 37
GER 4920OLLE USE101Olle useSsfhLuffe 40
SWE 10775RICKI-TICKI103Tord LindqwistrycBavaria 38 match
SWE 4677GOTCHA107Sailing Team GotchaTRBSFirst 36.7
SWE 1TALISKER113Team Tidner LarssonVHSSDehler 39 JV
SWE 63ALINA127Martin BjörklundFLSLinjett 37
FIN 48075KLEOPATRA140Team AnkkaHSS-FIFirst 41
SWE 1EVITA153Team EvitaKSSSBavaria 50
SWE SWE 37AMORINA158De som tror på oss själva.NOSSLinjett 40
SWE 23DREAMLINE ONE159Urban LagerströmOXSSLinjett 40
SWE 867FIRST LADY169Team First LadyMBKFirst 40.7
SWE 210SOYA174Team soyaTRBSDiva 399
SWE 360LOYAL181Loyal-Team/Jari NiemiTRBSMalbec 360
SWE 20CARPE DIEM184Anders ClaesonKSSSArcona 370
FIN 11937AAVA187Ilkka RautioHUS-FINHallberg-Rassy 372
FIN 2220SANNA 4188Matti AaltioSSP-FINMannerberg 34
SWE 461BIG GAME190Team UnitedESSFirst 36,7
SWE 396MUCHACHA191Muchacha RacingTBKX-332 sport
S 63POA SANA192Team Lelle PSBKArcona 340
SWE 19363IDEFIX193IdefixRYCX-362 sport
SWE 139MORFIN195TEAM MorfinEKBKDehler 36 J/V
SWE 199X-JOY196Anders PetterssonKSSSX-412
SWE 22MERLIN198Robert SagulinLSLinjett 37
SWE 248SHAKIRA199Christer CederbladSSADehler 36
SWE 65IKON203Anders Björkholm / Team IkonNOSSArcona 340
SWE 144AMARONE208Jonas WiströmKSSSGrand Soleil 37
SWE 75GRYMT GRÅ 2210Mikael RomsonRYCElan 350
SWE 22TIBIDABO222Team DematekGÅBKScanner 392
FIN 2714ALLEGRA224AllegraHSK-FINBaltic 43
SWE 40MIZAR225Team MizarWESSArcona 340
SWE 6SARAH226Jan OrestKSSSFARR 31
SWE 97941SLAGHÖKEN230Joakim BergkvistTÄBKFirst 34,7
GBR 4300CREINDEER232Team ReindeerCCCSwan 43
FIN 9495FALKE236Team FalkeGSF-FINDehler 41 DS
SWE 77091SATISFACTION242MJS SailingteamSÄSSSalona 37R
SWE 529MIA-T244Johan LindskogTRBSFirst 36.7
SWE 11801MATCHPOINT245Team MitsubishiGRSSBavaria 35 Match

SRS BIG ORCi A

SailnumberBoat nameReport NrTeam / SkipperClubBoattype
SWE 15MATADOR15Matador Sail Racing TeamRYCElliot 44 CR
GER 3930ZUKUNFT IV38Kieler YachtschuleKYC-GERBaltic 52
GER 6868EMBER SEA47Ember seaUTLBrenta 55
GER GER 75ALMOST NOTHING54Almost NothingBSVBrenta 60
GER 5549Moana55Mathias BrückertKYC-GERMarten 49
SWE 5006REGINA 2.065Team Regina 2.0KSSSClub Swan 50
GER 5676OUTSIDER85Tilmar HansenKYC-GERElliott 52ss
FIN 52AUDI E-TRON87Audi F52 team FinlandHSK-FINFarr 52
RUS 1520LOKO120Red ArrowLokomotvXP-50
EST 999FURIOSA142Rolf RelanderTJK-ESTCookson 50
FIN 222ARIEL 2234Ari Huusela Ocean RacingHSK-FINIMOCA 60
SWE 50755ANTHEM239Team AnthemNJK-FINTripp 54

SRS C

SailnumberBoat nameReport NrTeam / SkipperClubBoattype
GER 45ESCAPADE16ESCAPADEWSVAKX-99
S 66TJORVEN18Team Tjorven/Cecilia GrönlundQSSLinjett 35
SWE 4XTHYRA20Team NorisolÖSSX-3/4 ton
SWE 143ARIADNE22Team Rival / Henrik MartinellESKRival 22
SWE 411PLUTO23Simon RådahlMOBKDehler 29 mk2
SWE 106ORIOLE II33Team OrioleKSSSOmega 42
SWE 8242RAZZLE DAZZLE36Team RzDzKSSSTailwind 36
SWE 1177BUNDYSTAR40Team GandalfNHSSJeanneau SO 40,3
SWE 863HARIETTE41Team BengRYCFirst 31,7 LR
SWE 271WILHELMINA45Salty sailorsTÄBKFirst 35s5
SWE 278HERAKLEITOS46HerakleitosRYCDufour 34 HR
SWE 30VIVRE II52Carl-Magnus HagbergGBBKOmega 36
SWE 322GRYFFINDOR57Anders KarlssonSBSDEHLER 29 MK II
SWE 243STORM71STORM Sailing TeamVHSSAlbin Nova
SWE 8701INCARNADO72Jonas KindgrenESBSAlbin Stratus
SWE 40ALAPOCAS77Johan NordströmTBSLinjett 33
FIN 10914LOLEE80Antti ElevuoriNPSArcona 36
SWE 7CHEETAH89cheetahksssWasa 370
SWE 80ANNA94Fredrik LindahlKSSSDehler 34 DD
GER 6540SAGITTA98SagittaFSCAlbin Stratus
S 25ELSA105Team ElsaÅ-SLKNajad 355
SWE 166EXPLORER109Team ExplorerDBKX-99
NED 537LEMMINKAINEN110Team LemminkainenRNYCBaltic 39
FIN 7338ROSINANTE112RosinanteTaPSSwan 371
SWE 1MITHRIL115Team MithrilGBKLOne Off
SWE 158AZURINA116Team SkärgårdsskogNOSSLinjett 33
SWE 16532XPLORER128Team XplorerKSSSX-332
SWE 9808FELICIA132Team FeliciaGBKLLinjett 32 Partial
SWE 501BOJ-BOJ144Peter ForslundRYCScampi
SWE 10648KATIMA II145Tomas LundqvistLSSAvance 33
SWE 1UMSEPUFFEN146Team UmsepuffenNYSSZ-31
SWE 190STERENN147Team SterennKNSSFirst 33,7
SWE 87FIONA150Träsktrollen Offshore TeamVEBKHanse 325
SWE 123ALLWINA152Team AllwinaTRBSLinjett 33
SWE 59SERENITY173Jan KomorowskiFLSLinjett 33
SWE 55BLÅSUT175Sten StaboESSLinjett 35
SWE 128ASTERIX180Mårten LindskogGSSX-99
SWE 55LA DOLCE VITA186Per LindstedtKSSSFinngulf 33
S 6191SHERIN189Olof GrananderKBSJeanneau
SWE 10875CELLINA197Team CellinaKSSSBavaria 42 cr
SWE 195WET-X200Wet-X Sailing TeamESSX-99
SWE 1TEAM BLACK BIRD RACING207Team Black Bird RacingKSSSJeanneau 349
SWE 71UTOPIA216Team UtopiaGSSBavaria 40 Cr
SWE 28TJAJKA219Team TjajkaASSSDehler 34 DD
S 22SCHACK MATT231TrananTRASSDiva 35
SWE 10ADELINE- WS 76233Adeline WS 76KSSSComfortina38
SWE 9858ISABELLA III246Isabella III CrewBBKLinjett 32
SWE 9681WIZ249Örebro MarkteknikSHBKDehler db1

SRS DH

SailnumberBoat nameReport NrTeam / SkipperClubBoattype
SWE 213DEHLER SVERIGE4Dehler SverigeKSSSDehler 38C
SWE 10500VENDETTA5Fredrik och JonathanVHSSMumm36
SWE 247TEAM MOBLINE7Team MoblineRORCAlbin Nova
SWE 677NO LIMIT9No Limit Sail RacingNYSSFirst 40.7
FIN 6313ILONA TUULIKKI17Ville VarjonenTPSIW 31
SWE 10778MATHILDA27Mathilda Sailing TeamSSSVBavaria 38 Match
SWE 83TUTALÖR!28Klas IonzonKSSSFigaro II
SWE 66WILLIWAW29100% Female, Emely & AnnaKSSSFigaro II
SWE 300GROOVIE35Martin DuboisSBSSun Fast 3600
SWE 520RYMLING39Team RymlingKSSSDiva 34 SC
SWE 167MY CHILLZONE42NP ByggNSSDufour 405 GL
SWE 39MY-X43Team BäckströmSOBSIMX 40
SWE 7436KHADINE62Team FCG KhadineSSGÖBirdie 24
SWE 92671PANDION84Pandion RacingKSSSFarr C/R
SWE 122JOULE106Team SydOstWESSJ122
SWE 12TÄRNA111Fredrik LindströmKSSSXP-33
SWE 001POGONG119Team SvahnKSSSPogo 8,50
FIN 11625LOW126Railo/LaulajainenHSK-FINFirst 34,7
SWE 31WILMA131LöwingBOO SSArcona 430
SWE 6501WHITE KNUCKLES162Fredrik SiljelöfMOBKPrima 38
SWE 10927BLUE CAFE171Torbjörn och ClaesWESSFinnflyer 36
SWE 125SEA-BUN177Tjingeling från TingelingSSSComfortina 32
SWE 317PICADOR209Linn DismoS606KFar East 28R
SWE 158SOLIDSPORT214SolidSport-RacingLÄBKElan 37
SWE 257SAM ´76223Brugge/SjögrenKSSSFAREAST 28R

SRS MH

SailnumberBoat nameReport NrTeam / SkipperClubBoattype
FRA 1PLUS34PlusKSSST-29
SWE 15JENA75Team JenaTÄBKCorsair 31 one D
SWE 3CARBON TIGER76SvedmanfineartNHSSFarrier 33R
SWE 52DRAGQUEEN79Johan HedlundTÄBKDragonfly 28
SWE 148ENTREPRENEURS FOR GOOD83Team EnFoGoMKSDragonfly 800
SWE 10GUNPOWDER 390Christer RygaardTÄBKDragonfly 32 Super Sport
SWE 3TODAY104Team TODAYMSSF-32SR
SWE 4TRUE LOOK108True LookKSSSSeaCart 30
EST 727CREMEFRAES129CremefraesKJKSeacart 30
SWE SWE 6BONITE170Team BoniteSsvTrimaran ( Seacart 30 Evo R)

SRS ORCI B+C

SailnumberBoat nameReport NrTeam / SkipperClubBoattype
GER 6949X-WING10X-WingRVGX-382
GER 1950ELAN32Team ElanHSCSwan 48
GER 3855JENIFFER69Team JenifferLYC-GERSwan 441
SWE 123STORMTROOPER73Jonas AnderssonTÄBKFarr 40 OD
FIN 11572BIANCO81Tm Skattasailing / Tuomas RiskiNJK-FINFirst 35
SWE 4646FoXy Lady86Team FoXy LadyNSSIMX 40
FIN 11369VindUngen91Palle EklundHSK-FINFinnFlyer 36
SWE 1024NAOMI96Naomi Sail RacingOXSSFirst 40.7
SWE 9DATACOM97Datacom SailracingKSSSM.A.T. 1180
SWE 69MUCHACHA II117MUCHACHA IIVJSXP 38
SWE 34649MAGIC MIX124Magic-TeamLSSX-41
FIN 2531AMIDALA130Lara HarrisonN-FINFinn Flyer 31
FIN 10332X2134Jukka RouhiainenEPS-FINX-332
USA 5412FUJIMO135Tomasz KosobuckiLGRReichel Pugh IOR 50
GER 7504JUXBOX136MediSoftware Sailing TeamMSK/DHHX-46
RUS 2675AURORA BOREALIS137Aurora Sailing ClubASCELF 1180
EST 407SILVA138Team SilvaKJKBeneteau first 36,7
FIN 11844SECRAYS139Secrays Racing TeamHSK-FINFirst 40
FIN 15476KIND OF MAGIC141Taikurit - MagiciansRTM-FINIMX 38
SWE 10004RUSH165Runmarö Sail RacingRYCSydney 40
SWE 35FEMELLE´S176Göran LiljegrenKSSSLinjett 40
SWE 4766PERFECT EXCUSE TOO178Team Kanin VinNSSX-362s
SWE 9DU SOLEIL II179Du SoleilKSSSIMX 40
SWE 21ABSOLUTE BLUE182Hans-Åke NordstedtKSSSFirst 40.7
SWE 699AIDA243Lennart EvrellKSSSXP44