Starting List

PRELIMINARY Starting List for ÅF Offshore Race 2019.

BIG BOAT

SailnumberBoat nameReport NrTeam / SkipperClubBoattypeStart
GBR SWE41RÁN16RánKSSSFast 40Sun 13:00
FIN 52AUDI E-TRON69Audi e-tronHSK-FINFarr 52Sun 13:00
NOR 15731ENDERPEARL76EnderPearlHSF-NORCNB 76Sun 13:00
FIN 1ZER°EMISSION101Zer°emission - the race against sea pollutionHSK-FINTP 52Sun 13:00
FIN 1TOKIO II103Tokio II Team - Ocean Race ExperienceHSK-FINVO 60Sun 13:00
GER 7400LATONA105LatonaNRVSwan 56Sun 13:00
GER 7591ALMOST NOTHING106Team Almost NothingBSVKnierim B60Sun 13:00
LTU LTU001AMBERSAIL 2123AmbersailAORCVO 65Sun 13:00
GER 52OUTSIDER124Tilmar HansenKYC-GERTP 52Sun 13:00
NED 8HIQ 4125HiQ Sailing TeamKSSSVO65Sun 13:00
SWE 001LADYKILLER 4.0188Mats BergrydKSSSShogun 50Sun 13:00
EST 999FURIOSA205FuriosaTJK-ESTCookson 50Sun 13:00
SWE 16203NIRVANA207Marcus DennerstedtKSSSLatini / Ice 52Sun 13:00
GER 6300HASPA HAMBURG218Haspa HamburgHVSJ/V 52Sun 13:00

CLASSIC SRS

SailnumberBoat nameReport NrTeam / SkipperClubBoattypeStart
SWE 1REFANUT7Fredrik WallenbergKSSSYawlSun 13:20
SWE 10REGINA34Regina 1.0KSSSOne OffSun 13:20
SWE 17BACCHANT47Magnus AdlercreutzKSSSSK75Sun 13:20
GER 2ANITA61Anita CrewSVR12mSun 13:20
S 236BALLAD80Team BalladKSSSHAVSKRYSSARESun 13:20
SWE 20GRATIA111Casper WredeKSSSGaffelketchSun 13:20
S 1BEATRICE AURORE208Team BeaKSSSHAVSKRYSSARESun 13:20

ORCi B

SailnumberBoat nameReport NrTeam / SkipperClubBoattypeStart
GER 6960IMAGINE23ImagineGYCX 41Sun 12:40
GER 7465SKJÖLD25Christoph MorgenNRVArcona 465Sun 12:40
SWE 15MATADOR49MatadorRYCElliot 44 CRSun 12:40
SWE 412WETJOB62WETJOB RACINGKSSSFARR 400Sun 12:40
GBR 6889KERONIMO72KeronimoRORCKer 40Sun 12:40
GER 7759GINKGO75Ginkgo Sailing Team / Dirk ClasenKYC-GERHumphreys 39Sun 12:40
GER 7193VINGA84Vinga BoyzAPC, HSCSWAN 45Sun 12:40
SWE 162KARUKERA86Karukera Sail RacingCRSSFirst 40Sun 12:40
SWE 70ALMAVIVA94AlmaViva SailingRYCFirst 40Sun 12:40
SWE 666HURRYKANEN97Rocket Racing TeamKSSSFarr 40Sun 12:40
FIN 11944MADAME GRAY121Team GrayHSK-FINLandmark 43Sun 12:40
SWE 11568ALMA135Team AlmaKSSSArcona 460Sun 12:40
SWE 151IT ADVISOR147IT Advisor sailracing teamKSSSFarr40 ODSun 12:40
SWE 699AIDA151AidaracingKSSSXP44Sun 12:40
SWE 81400ÖRING164Iohn RyottKSSSFirst 40Sun 12:40
RUS 15200LOKO175LOKOsailingTEAMLokomotvXP 50Sun 12:40
USA 5412FUJIMO197Fujimo Sailing Team PolandLGROne Off 50Sun 12:40
POL 18855Selma Racing212Selma RacingRORCReichel Pugh 48Sun 12:40
SWE 34649MAGIC MIX215Magic TeamLSSX-41Sun 12:40
GER 7504JUXBOX221MediSoftware Sailing TeamMSK/DHHX-46Sun 12:40
SWE 6222TAKE OFF233Jörgen WennbergKSSSElan 410Sun 12:40

ORCi C

SailnumberBoat nameReport NrTeam / SkipperClubBoattypeStart
GER 7630ROCKIT17Claass BarthMSC-GERPogo 30Sun 12:30
SWE 1024NAOMI50Naomi Sailing TeamOXSSFirst 40.7Sun 12:30
SWE 22IMPERIETII64Mats VictorinKSSSArcona 380Sun 12:30
SWE 88Team Pro4u81Team Pro4uKSSSFirst 36.7Sun 12:30
FIN 10936SPECULATOR88Speculator Offshore RacingEPS-FINFinngulf 41Sun 12:30
FIN 2531AMIDALA114Lara HarrisonBSF-FINFinn Flyer 31Sun 12:30
FIN 11572BIANCO119Tuomas Riski / Tm SkattasailingNJK-FINFirst 35Sun 12:30
GER 4908BEST BUDDIES139BB sailing teamNRVSwan 441RSun 12:30
SWE 164ACAPIA SAILRACING/EMBLA146Acapia SailracingKBSFirst 40.7Sun 12:30
SWE 9164JOINT VENTURE156New Generation Sail Racing by Joint VentureOXSSFarr 40 One OffSun 12:30
FIN 15476KIND OF MAGIC158Taikurit - The MagiciansRTM-FINIMX 38Sun 12:30
GER 4187CHOSI VI159Michael WunderlichBSCJ/35Sun 12:30
LTU 1616IDEFIX168Tomas BarakauskasUTLSweden Yachts 34Sun 12:30
SWE 4766PERFECT EXCUSE176Stefan PetersonNSSX 362 sSun 12:30
SWE 35FEMELLE´S222Göran LiljegrenKSSSLinjett 40Sun 12:30
SWE 69MUCHACHA II224Muchacha IIVJSXP 38Sun 12:30

SRS A

SailnumberBoat nameReport NrTeam / SkipperClubBoattypeStart
SWE 4470PANACHE1Mission Possible/Fredrik OdheKSSSFirst 44.7Sun 12:10
SWE 13C-ME4Håkan GrönvallKSSSFirst 40. CRSun 12:10
FIN 11762SEANNA12Superyellow Sailing TeamHSS-FIGrand Soleil 45Sun 12:10
NED 9122MAAS13TEAM CLOCKAIDRZVJ122Sun 12:10
SWE 8606BOOTY!15Team 8606SSSStewart 109Sun 12:00
SWE 52C.A.G29Team C.A.GVHSSJ/111Sun 12:00
SWE 52GAGA30TEAM GAGAKSSSDehler 42Sun 12:00
SWE 12MISS MONEYPENNY38Miss MoneypennyKSSSArcona 380Sun 12:00
SWE 82VALENTINA41Team ValentinaKSSSJ/111Sun 12:00
SWE 19436K. YOTE42Team K. YOTETUSSMumm 36Sun 12:00
SWE 5EFFECT43Team TannergårdKSSSAspect 40Sun 12:10
SWE 102Amarone - Team Långburk44Team LångburkVSSArcona 400Sun 12:00
SWE 24EVOLET45Bertil OrrvikMBKDehler 42CSun 12:10
SWE 21SALLIE OF SWEDEN55Team Off HighwayWESSSalona 44Sun 12:10
SWE 9596TWENTYTWO57Patrik RignellASSGrand Soleil 40Sun 12:00
SWE 10FREAK OUT73Team Precio FishboneKSSSFirst 50Sun 12:10
SWE 9128S/Y HONEYSUCKLE90Team MixKSSSCarha 490Sun 12:00
SWE 7SOLONG91Solong Sailing TeamKSSSDehler 45Sun 12:10
SWE 4646FoXy Lady92Team Foxy LadyNSSIMX 40Sun 12:10
SWE 37ETOILE' DE MER95SjöstjärnornaBSKLArcona 430Sun 12:10
SWE 18NECESSE99Team Bare NecessitiesVHSSArcona 400Sun 12:00
SWE 381ONECORNER108Onecorner RacingSBSFarr 30Sun 12:00
SWE 91950EXPLORER 2109Team ExplorerKSSSMUMM 36Sun 12:00
SWE 19KHARAT115Team KharatSBSArcona 410Sun 12:10
SWE 10509GOOSE II137GOOSE II RACING TEAMGSYSMUMM 36Sun 12:00
SWE 6STYV141Karl HultmanSBSAspect 40Sun 12:10
SWE 25MUSTANG149Lars WalkerMASSX-yachts X4³Sun 12:00
SWE 1CONTESSA155Team LabkylNOSSLinjett 43Sun 12:10
RUS 2675AURORA BOREALIS157AuroraASCELF 1180Sun 12:10
FIN 50260XANTHIPPE161Tor LundströmSSPBaltic 43Sun 12:00
SWE 8BLACK PEARL169Håkan Mildh SvenssonKSSSFinn Flyer 36Sun 12:00
SWE 2VICTORIA AF STOCKHOLM170Team MedvindKSSSGrand Soleil 50Sun 12:10
SWE 3ALICCIA179Linjett Sailing TeamNOSSLinjett 43Sun 12:10
GBR GB7737AURORA180Team AuroraCCCCorby 37Sun 12:10
SWE 82CEFRICA191Bengt NilssonEKSSArcona 400Sun 12:00
SWE 4MIMIK193182 73 Sail Racing TeamKSSSX-YachtSun 12:00
FIN 38FUJI198FORARORCOCD 40 Class40Sun 12:10
SWE 10FLYT199Team Högberga GårdKSSSArcona 465Sun 12:10
SWE 659S/Y MASKINEN202Erik MårténSS ArosFarr 30Sun 12:00
SWE 9979SHOGUN206Shogun Sailing TeamKSSSMUMM 36Sun 12:00
SWE 26MAPANI214Erik UtterströmUMSSArcona 380Sun 12:00
EST EST 70CREDIT 24 Reval Cafe223Credit 24 Reval CafeKJKSalona 38ibcSun 12:00
SWE SWE47INGA VII226INGA VIIKSSSSparkman and Stephens 46Sun 12:00
GER 6880EDELWEISS230Edelweiss RacingSCOeMillenium 40Sun 12:10
SWE 10927BLUE CAFE234Claes BergööWESSFinnflyer 36Sun 12:00

SRS B

SailnumberBoat nameReport NrTeam / SkipperClubBoattypeStart
SWE 168Team Segel o kapell3Lindh MikaelKSSSX-35Sun 11:50
SWE 5709MATADOR8Johan EkholmKSSSJ/109Sun 11:50
SE 11PLEASURE10Team PleasureKSSSHallber-Rassy 44Sun 11:40
SWE 144AMARONE19Jonas WiströmKSSSGrand Soleil 37Sun 11:40
SWE 550GEP Communication Group21GEP Communication GroupSSSVDC 33 TENSun 11:50
SWE 38DEHLTA27Tobias ElgforsESSDehler 34 SVSun 11:50
SWE 11TINTIN28team Mise-en-PlaceVHSSSwedestar 370Sun 11:50
SWE 1EVITA35Grut CompanyKSSSBavaria 50Sun 11:50
SWE SWE 19SJÖSTJÄRNA51Lars CederbladWESSArcona 340Sun 11:40
FIN 11523PEPPER III52CLIMECON Clean SeasHSS-FISwan 44Sun 11:40
SWE 7HAVSÖRNEN53Team HavsörnenKSSSLinjett 37Sun 11:40
FIN 7444SIMI 363Mika KoskinenTPSSwan 40Sun 11:50
SWE 43GRYNET68GranstenSailing/GrynetSBKDehler 34 SVSun 11:40
SWE 10775RICKI-TICKI70Tord LindqwistRYCBavaria 38 matchSun 11:50
SWE 22TIBIDABO71Team DematekGÅBKScanner 392Sun 11:40
SWE 568CASSIS74Team DSolutionSBSHanse 400Sun 11:40
GER 7096MARY-X89Tobias TöbkeSWEX-382Sun 11:40
SWE 1340MALVA93Team MalvaVSSFinnflyer 34Sun 11:50
SWE 63ALINA104Martin BjörklundFLSLinjett 37Sun 11:40
SWE 146SINGDOY107Team SINGDOYTRBSScanner 391Sun 11:40
S 22SCHACK-MATT113Team TrananTRASSDiva 35Sun 11:40
SWE 22TIKI MINOS116Team Tiki Minos / Johan KarlssonSBSArcona 340Sun 11:40
SWE 2827WALENNA II120Team-Walenna IIKSSSOne offSun 11:40
FRA 43552DANCE122Jesper WeissglasKSSSPogo 30Sun 11:40
SWE 1034JIGY JIGY126Team Jigy JigyGQSSArchambault 35Sun 11:50
SWE 210SOYA127SoyaTRBSDiva 399Sun 11:40
SWE 129GRANSTEN SAILING132Team GranstensailingKSSSX-35Sun 11:50
SWE 115560DOMINATRIX133Team DominatrixRYCIMX 38Sun 11:50
SWE 22MERLIN138Robert SagulinFLSLinjett 37Sun 11:40
SWE 28PELICAN140Pelican sailing teamLBSCB 365Sun 11:50
FIN 2714ALLEGRA142Topi SimolaHSK-FINBaltic 43Sun 11:50
SWE 65IKON143Anders BjörkholmNOSSArcona 340Sun 11:40
SWE 97941SLAGHÖKEN144Joakim BergkvistTÄBKFirst 34,7Sun 11:40
SWE 30DAPHNE148Team DaphneTÄBKLuffe 40Sun 11:50
SWE 23DREAMLINE ONE154Hans JohanssonOXSSLinjett 40Sun 11:50
SWE 360LOYAL160Jari Niemi/Loyal-teamTRBSMalbec 360Sun 11:40
SWE 40MIZAR173Team MizarWESSArcona 340Sun 11:40
FIN 2220SANNA 4178Matti AaltioSSP-FINMannerberg 34Sun 11:50
SWE 67MAJOSAN189PRIMUSLSSFirst 35Sun 11:40
SWE 9188AMANDA195Double RainbowOXSSBaltic 1-tonSun 11:50
SWE 520RYMLING200Young GunsOXSSDiva 34 SCSun 11:40
FIN 9335JUMPIN JACK FLASH201Niklas JakobssonWSF-FINJ-35Sun 11:40
S 154Team Öhman / THE GREAT WHITE211Team ÖhmanKSSSDehler 38Sun 11:50
SWE 77091SATISFACTION213MJS SailingteamSÄSSSalona 37Sun 11:50
SWE 11155SALIMILA219Sebastian BargESKFirst 36,7Sun 11:40
SWE 451JOY2YOU225Team Joy (May-Lis Farnes)ÖHBKJ/105Sun 11:40
SWE 100PAIN235Richard ClarstamHÅBSCompis 363Sun 11:40

SRS C

SailnumberBoat nameReport NrTeam / SkipperClubBoattypeStart
SWE 106ORIOLE II6Team OrioleKSSSOmega 42Sun 11:30
GER 45ESCAPADE9ESCAPADEVHSSX-99Sun 11:30
SWE 58JOJO11Johan SkåntorpTÄBKJ/92SSun 11:30
SWE 42MOLEKUL142 TON ARMYKSSSSwan 44Sun 11:30
SWE 143ARIADNE18Team Rival / Henrik MartinellESKRival 22Sun 11:20
SWE 195WET-X31Wet-X Sailing TeamESSX-99Sun 11:30
SWE 21RED BARON39SEA-SPEEDDBKRavage 36Sun 11:30
SWE 411PLUTO48Simon RådahlMOBKDehler 29 mk2Sun 11:20
FIN 10914LOLEE59Antti ElevuoriNPSArcona 36Sun 11:30
SWE 7105AKLEJA65Team AklejaRYCDehler 34 DDSun 11:30
SWE 8343PRIMA DONNA67Tomas HedbergKSSSBavaria 46Sun 11:30
SWE 10ADELINE-WS7677Adeline WS 76KSSSComfortina 38Sun 11:30
SWE 9059Jennifer78JenniferKSSSBeneteau Oceanis 500Sun 11:30
SWE 303ANANDRA82Göran HaglundTRBSOmega 42Sun 11:30
SWE 322GRYFFINDOR85Anders KarlssonSBSDEHLER 29 MK IISun 11:20
SWE 278HERAKLEITOS87Mikael HaakeRYCDufour 34 HRSun 11:30
SWE 9681WIZ96Wiz SailingteamKSSSDehler db1Sun 11:20
SWE 1MITHRIL98Team MithrilGBKLOne OffSun 11:30
SWE 87FIONA110Träsktrollen 2.0VEBKHanse 325Sun 11:20
SWE 16532XPLORER128Team XplorerKSSSX-332Sun 11:30
SWE 11908ETOILE DE MARE129Lars Göran HögqvistSMKJeanneau 39Sun 11:30
SWE 80ANNA131Fredrik LindahlKSSSDehler 34 DDSun 11:30
SWE 1TEAM BLACK BIRD134Team Black BirdSvinningenskrov jeanneau 349Sun 11:20
SWE 131MAJA136Team MajaARKElan 31Sun 11:20
SWE 59SERENITY150Jan KomorowskiFLSLinjett 33Sun 11:20
SWE 803SEALIA153Seglarskolan.nuWIKSSAlbin ScampiSun 11:20
SWE 594FALSAT162FalsatÖSSAlbin ExpressSun 11:20
SWE 48TRAVIATA165Team BirgerssonSSSVAvance 36Sun 11:20
SWE 123ALLWINA166Team AllwinaTRBSLinjett 33Sun 11:20
SWE 190STERENN171Team SterennKNSSFirst 33,7Sun 11:20
SWE 48SCATCAT174Team ScatcatGSYSNauticat 43Sun 11:20
SWE 35ELÄNDET177Sandor MoldovanOSSDominant 95Sun 11:20
SWE 28TJAJKA181Björn TernströmASSSDehler 34DDSun 11:30
SWE 10763PAULA182TähtihetkiOBKDufour 385Sun 11:30
FIN 11035PAM184Team #OURSEAHSS-FIS&S 40Sun 11:20
SWE 1UMSEPUFFEN187Per HagströmNYSSZ-31Sun 11:30
SWE 128ASTERIX190Asteri✳GöSSX-99Sun 11:30
FIN 7850VINCA209Markku HentinenEPS-FINX-99Sun 11:30
SWE 501BOJ - BOJ228Peter ForslundRYCScampiSun 11:20
SWE 55LA DOLCE VITA229Per LindstedtKSSSFinngulf 33Sun 11:30

SRS DH

SailnumberBoat nameReport NrTeam / SkipperClubBoattypeStart
SWE 6SARAH5Team Janne-AnnaKSSSFarr 31 IMSSun 11:00
SWE 677NO LIMIT MagniPro20No Limit MagniProNYSSFirst 40.7Sun 11:00
SWE 122JOULE22Team SydOstWESSJ122Sun 11:10
SWE 247TEAM MOBLINE26Nadine KugelRYCAlbin NovaSun 11:00
SWE 560CALYPSO32Niklas HudinTÄBKScampi 30Sun 11:00
SWE 39MY-X33Team BäckströmSOBSIMX 40Sun 11:10
SWE 2011SUPER SONIC36Team Super SonicSSSDehler 35Sun 11:00
SWE 213ZOE/Dehler Sverige37Dehler SverigeKSSSDehler 38Sun 11:10
SWE 10JOLENE40Team JoleneKSSSJ/121Sun 11:10
SWE 10778MATHILDA46Mathilda Swe 10778 Sail RacingSSSVBavaria 38 MatchSun 11:10
SWE 12TÄRNA54Johan SöderströmKSSSXP 33Sun 11:00
SWE 37TINTOMARA56TintomaraKSSSArcona 400Sun 11:10
POL 16000QUANTA58Andrzej ZielinskiYCCG-POLSalona 42 IBCSun 11:10
SWE 36839ATAO!60Atao! sailing teamRYCA31Sun 11:00
FIN 46WE TECH66WaWe Sailing TeamWSA-FINFarr 30Sun 11:10
FIN 6313ILONA TUULIKKI79Ville VarjonenTPSIW 31Sun 11:00
SWE 300GROOVIE102Martin DuboisSBSSun Fast 3600Sun 11:10
SWE 178YODA112Fredrik MårdénSSSVDehler 38Sun 11:00
SWE 812B1172BshorthandedXSSX-37Sun 11:10
SWE 88VILMA118VilmaRYCFirst 27,7Sun 11:00
SWE 17585BLUEPRINT145BLUEPRINTVHSSFirst 40.7Sun 11:10
SWE 6501WHITE KNUCKLES152White KnucklesMOBKPrima 38Sun 11:10
SWE 7436KHADINE167Team KhadineSSGÖBirdie 24Sun 11:00
SWE 001POGONG183Team SvahnKSSSPogo 8,50Sun 11:00
SWE 8NIRVANA185Bo DjerfWSSEloge 38Sun 11:00
AUT 354BREVA192BrevaYCRhdPogo 36Sun 11:10
SWE 4TUTALÖR194SICS ApplicationsKSSSFigaro IIISun 11:10
SWE 158SOLIDSPORT196SolidSport RacingLÄBKElan 37Sun 11:00
SWE 317PICADOR210Dismo/AlbertS606KFareast 28RSun 11:00
SWE 626KRASOTKA217Fredrik FilanderTBKSinergia 41Sun 11:10
SWE 257SAM´76220Brugge/ThamKSSSFarEast 28RSun 11:00
POL 19000VATAHA 2227VATAHA Sailing Family\P. WilkowskiYKPFirst 35Sun 11:00
SWE 8701INCARNADO231Jonas KindgrenEBSSAlbin StratusSun 11:00
SWE 45AWILDA232Erik HenebyKSSSSeascape 27Sun 11:00
SWE 1SEGLAMER.SE236Seglamer.seSSBArcona 410Sun 11:10

SRS Multi

SailnumberBoat nameReport NrTeam / SkipperClubBoattypeStart
SWE 15JENA24Team JenaTÄBKCorsair 31 one DSun 13:10
SWE 1PLUS100Team PlusKSSST-29Sun 13:10
SWE 52DRAGQUEEN172Johan HedlundTÄBKDragonfly 28Sun 13:10
SWE 3TODAY186Team TodayMSSF-32SRSun 13:10
SWE 10GUNPOWDER 3204Christer RygaardTÄBKDragonfly 32 Super SportSun 13:10